ÖVRIGT / Vapen & Militaria / Flintlåspistol 4263605
nr 426 3605
Flintlåspistol
silver, Ottomansk med laddstake, 1800-tal, längd: 55
måndag 4 september 2006
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver