ÖVRIGT / Speglar / Spegel 13546642
*
nr 1354 6642
Spegel
jugend, patinerad koppar, 41x32cm
Utrop:
500 kr
Såld:
1.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 oktober 2020
kl 20:40:13
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/10 19:26:28
1
300 kr
19/10 19:32:41
2
350 kr
19/10 19:36:53
3
Vinnande bud
19/10 19:39:03
2
450 kr
19/10 19:39:03
3
500 kr (Budbetjänt)
19/10 19:39:41
2
600 kr
19/10 19:39:41
3
700 kr (Budbetjänt)
19/10 20:11:48
4
800 kr
19/10 20:11:48
3
900 kr (Budbetjänt)
19/10 20:15:39
4
1.000 kr
19/10 20:15:39
3
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen.
Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau jugend jugend-stil jugendstil patinerad koppar spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1354 6642
Spegel
jugend, patinerad koppar, 41x32cm
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 19 oktober 2020 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 15/10 19:26:28 | 1 | 300 kr |
| 19/10 19:32:41 | 2 | 350 kr |
| 19/10 19:36:53 | 3 | Vinnande bud |
| 19/10 19:39:03 | 2 | 450 kr |
| 19/10 19:39:03 | 3 | 500 kr (Budbetjänt) |
| 19/10 19:39:41 | 2 | 600 kr |
| 19/10 19:39:41 | 3 | 700 kr (Budbetjänt) |
| 19/10 20:11:48 | 4 | 800 kr |
| 19/10 20:11:48 | 3 | 900 kr (Budbetjänt) |
| 19/10 20:15:39 | 4 | 1.000 kr |
| 19/10 20:15:39 | 3 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau jugend jugend-stil jugendstil patinerad koppar spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30 -
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49



