Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 13546642



*

nr 1354 6642


Spegel

jugend, patinerad koppar, 41x32cm


Utrop:

500 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 19 oktober 2020
kl 20:40:13


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
15/10 19:26:28 1      300 kr
19/10 19:32:41 2      350 kr
19/10 19:36:53 3      Vinnande bud
19/10 19:39:03 2      450 kr
19/10 19:39:03 3      500 kr (Budbetjänt)
19/10 19:39:41 2      600 kr
19/10 19:39:41 3      700 kr (Budbetjänt)
19/10 20:11:48 4      800 kr
19/10 20:11:48 3      900 kr (Budbetjänt)
19/10 20:15:39 4      1.000 kr
19/10 20:15:39 3      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau jugend jugend-stil jugendstil patinerad koppar spegel speglar
  • 6287 Spegel
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:24
  • 7027 Spegel
    Förgylld, 105x58 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:33
  • 7074 Spegel
    Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:28
  • 7038 Spegel
    Markaryd, Furu, 144x66 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:02
  • 6673 Spegel
    Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:30
  • 6419 Spegel
    Rokokostil, förgylld, 136x53
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:49




Ladda ner broschyr