Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / SkÃ¥l 14598103



*

nr 1459 8103


Skål

Keramik, Ekeby, snäcka. Längd: 38 cm


Kondition: krackeleringar

Utrop:

2.600 kr

Såld:

4.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 4 april 2022
kl 18:29:37


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
4/4 17:08:02 1      2.000 kr
4/4 18:17:15 2      Vinnande bud
4/4 18:19:25 3      2.800 kr
4/4 18:19:25 2      3.000 kr (Budbetjänt)
4/4 18:19:59 3      3.200 kr
4/4 18:19:59 2      3.400 kr (Budbetjänt)
4/4 18:20:39 3      3.600 kr
4/4 18:20:39 2      3.800 kr (Budbetjänt)
4/4 18:24:05 3      4.000 kr
4/4 18:24:05 2      4.200 kr (Budbetjänt)
4/4 18:24:38 1      4.400 kr
4/4 18:24:38 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ekeby keramik skål snäcka
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:13
  • 6413 SkÃ¥l
    5 st, Kosta Boda, Orrefors Boda. Höjd: 10-23. 5 c
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:40
  • 6384 SkÃ¥l
    Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Rörstrand. Län..//
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:36
  • 7095 SkÃ¥l
    Kristall, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Dia..//
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:48
  • 7097 SkÃ¥l
    Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavsberg. Dia..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:27
  • 7187 SkÃ¥l
    Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Diame..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:42




Ladda ner broschyr