FURNITURE / Cupboards & Cabinets / Skåp 3033382

nr 303 3382

Skåp

Lenght: ()

Rokoko, 17/1800-tal, L.116 D.58 H.224, (sk)

5000

SEK 11000

Monday Mars 8 2004
at 16:00:00

Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.