ÖVRIGT / Speglar / Spegel 10928536
*
nr 1092 8536
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 135 cm
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 februari 2017
kl 19:46:27
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/2 19:16:14
1
1.500 kr
27/2 19:20:35
2
1.100 kr
27/2 19:20:35
1
1.200 kr (Budbetjänt)
27/2 19:39:26
3
1.400 kr
27/2 19:39:26
1
1.500 kr (Budbetjänt)
27/2 19:40:51
1
Vinnande bud
27/2 19:41:27
3
1.600 kr
27/2 19:41:27
1
(budbetjänt)
27/2 19:43:04
1
justering av budtak
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:30
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:49
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1092 8536
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 135 cm
| Utrop: | 1.500 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.700 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 februari 2017 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 27/2 19:16:14 | 1 | 1.500 kr |
| 27/2 19:20:35 | 2 | 1.100 kr |
| 27/2 19:20:35 | 1 | 1.200 kr (Budbetjänt) |
| 27/2 19:39:26 | 3 | 1.400 kr |
| 27/2 19:39:26 | 1 | 1.500 kr (Budbetjänt) |
| 27/2 19:40:51 | 1 | Vinnande bud |
| 27/2 19:41:27 | 3 | 1.600 kr |
| 27/2 19:41:27 | 1 | (budbetjänt) |
| 27/2 19:43:04 | 1 | justering av budtak |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:30 -
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:49



