Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 5828068



*

nr 582 8068


Vas

keramik, Höganäs, signerad K. S. Jugend, höjd: 22


Utrop:

300 kr

Såld:

1.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 maj 2009
kl 17:07:48


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
6/5 18:19:17 1      400 kr
8/5 00:33:02 2      350 kr
10/5 00:20:55 2      500 kr
11/5 16:00:48 3      1.300 kr
11/5 16:52:10 4      1.000 kr
11/5 16:53:50 4      Vinnande bud


  • Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau höganäs jugend jugend-stil jugendstil keramik vas
  • 6612 Penselvas
    Kina. Höjd: 29 cm
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 18:07
  • 6181 Vas
    + skål med lock, modell äldre, Orientaliska. Höjd:..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 20:09
  • 6532 Vas
    + skål, glas 1800-tal. Höjd: 10,5-19
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 20:50




Ladda ner broschyr