Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Shaker 13956807



*

nr 1395 6807


SHAKER

nickel silver, 1920s. Height: 23cm,


Nysilver, 20-tal. Höjd: 23cm


Estimate:

600

Sold:

SEK 600

Auction date:

Monday May 3 2021
at 18:39:04


  • Bid history
Time Bidder Bid
2/5 00:25:36 1      300 kr
3/5 18:08:43 2      Vinnande bud
3/5 18:12:34 3      500 kr
3/5 18:12:34 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter shaker silver ädelmetall
  • 7062 CUTLERY
    Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
    Present: SEK 3200

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:30
  • 7089 CUTLERY
    Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
    Present: SEK 9800

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:22
  • 7214 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Length: 6 cm, weigh..//
    Present: SEK 900

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:05
  • 7126 FORKS
    Sju pieces, silver, Erik Adolf Zethelius (Mästare ..//
    Present: SEK 7000

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:59
  • 6324 Ljuslyktor
    Sterling silver, Newport, kupa med etsad dekor. He..//
     

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:38
  • 7198 SUGAR BOWL
    silver. Length: 22 cm, height: 16 cm, weight: 510 ..//
    Present: SEK 8400

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:11




Ladda ner broschyr