ÖVRIGT / Speglar / Spegel 4025278
*
nr 402 5278
Spegel
Empire-stil, höjd: 90
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 mars 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
25/3 17:51:44
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empire-stil empirestil karl johan spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49
*
Spegel
nr 402 5278
Spegel
Empire-stil, höjd: 90
| Utrop: | 1.500 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.000 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 mars 2006 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 25/3 17:51:44 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empire-stil empirestil karl johan spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30 -
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49



