Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Etching 8804258



*

nr 880 4258


Lennart Segerstråle

(1892-1975), Finland


Lennart Segerstråle (1892-1975), bird, signed. 1920, motivet: 17x14,


ETCHING (F), Lennart Segerstråle (1892-1975), Fågel, signerad. 1920, motivet: 17x14


Lennart Segerstråle, born 1892, dead 1975, painter and graphic artist.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

1000

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday Mars 10 2014
at 19:15:00


  • Bid history
Time Bidder Bid
9/3 19:52:59 1      250 kr
10/3 15:27:40 2      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Artist/Designer

Lennart Segerstråle

Lennart Segerstråle, born 1892, dead 1975, painter and graphic artist.

Read more about Lennart SegerstrÃ¥le
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: djurmotiv etsning etsningar fågel fågelmotiv fåglar grafik lennart segerstråle svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:15
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:20
  • 7069 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 1/30, jaktst..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:11
  • 7072 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 4/50. Image ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:37
  • 6344 COLOUR ETCHING
    Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:54
  • 7068 COLOUR ETCHING
    Svenerik Jakobsson (b. 1934). Signed, numbered 11/..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:47




Ladda ner broschyr