Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Dish 9108262



*

nr 910 8262


Marian Zawadzki

(1912-1978), Sverige


"Impala", Marian 1955, Tilgmans, diameter: 37,


DISH, "Impala", Marian Zawadzki, signerad Marian 1955, Tilgman Keramik, diameter: 37


Estimate:

800

Sold:

SEK 150

Auction date:

Monday September 8 2014
at 18:12:13


  • Bid history
Time Bidder Bid
3/9 22:22:35 1      100 kr
8/9 18:07:13 2      Vinnande bud
8/9 18:09:14 2      justering av budtak



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat keramik marian zawadzki svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tilgman keramik tilgmans keramik
  • 7043 ASHTRAY
    Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:47
  • 6613 JARS
    2 pcs, China. Height: 15-19, 1 saknar lock.
    Present: SEK 700

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:01
  • 6757 BOX
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm,
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:55
  • 6066 DISH
    + bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:13
  • 6539 DISH
    Royal Copenhagen, Denmark, 18th century. 39x31,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:24
  • 7208 Frukostkoppar
    2 pcs, Spode, 'The Spode blue room collection', It..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:49




Ladda ner broschyr