Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Dinnerware 15054254



*

nr 1505 4254


DINNERWARE

40 pieces, Gefle, Astrid, including terrin, wear, missfärgningar.


40 delar, Gefle, Astrid, bland annat terrin


Condition: slitage, missfärgningar

Estimate:

600

Sold:

SEK 200

Auction date:

Monday November 28 2022
at 20:26:46


  • Bid history
Time Bidder Bid
24/11 19:29:59 1      100 kr
27/11 08:41:30 2      150 kr
28/11 14:04:25 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: astrid gefle matservisdelar mattallrik mattallrikar svensk keramik svenska keramiker tallrik tallrikar
  • 8346 COFFEE SET
    10 st + 2 extra fat, "Maxim" av Bibi Breger från G..//
    Present: SEK 700

    Auction ends
    today
    26 jan at 18:16
  • 7158 COFFEE SET
    Rosenthal, Germany, 27 del,
    Present: SEK 150

    Auction ends
    today
    26 jan at 18:19
  • 8390 DINNERWARE
    19 pieces, Gustafsberg, "Wennerberg", Gunnar Wenne..//
    Present: SEK 800

    Auction ends
    today
    26 jan at 20:28




Ladda ner broschyr