Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Crayon 7585227



*

nr 758 5227


Erik Jerken

(1898-1947), Sverige


Erik Jerken (1898-1947), study, signed, sheet: 56x42,


CRAYON, Erik Jerken (1898-1947), studie, signerad, bladets mått: 56x42


Erik Jerken, born 1898 in Stockholm, dead 1947, Swedish painter.

Estimate:

400

Sold:

SEK 550

Auction date:

Monday May 14 2012
at 18:51:01


  • Bid history
Time Bidder Bid
10/5 20:41:47 1      500 kr
11/5 01:04:25 2      150 kr
11/5 01:08:54 2      250 kr
11/5 08:35:17 3      350 kr
11/5 08:36:07 3      450 kr
14/5 09:17:40 3      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Artist/Designer

Erik Jerken

Erik Jerken, born 1898 in Stockholm, dead 1947, Swedish painter.

Read more about Erik Jerken
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller erik jerken krita studie svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 7048 WATERCOLOUR
    unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:49
  • 6381 WATERCOLOUR
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22
  • 6578 WATERCOLOUR
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22




Ladda ner broschyr