Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Coffee set 7165380



*

nr 716 5380


COFFEE SET

3 pcs. nickel silver, late 19th century, CG Hallberg, with engraving,


3 delar. nysilver, Götisk modell, sent 1800-tal, CG Hallberg, graverad


Estimate:

1500

Sold:

SEK 1200

Auction date:

Monday September 26 2011
at 18:40:39


  • Bid history
Time Bidder Bid
24/9 14:01:56 1      1.000 kr
25/9 22:45:57 2      750 kr
25/9 22:46:12 2      850 kr
25/9 22:46:28 2      950 kr
25/9 22:46:50 2      1.100 kr
26/9 09:49:52 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: cg hallberg graverad götisk modell kaffekopp kaffekoppar kaffeservis nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal silver ädelmetall
  • 8212 PUNCH BOWL
    + copper, 13 pieces, nickel silver, rococo style, ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:33
  • 8319 CUTLERY
    silver, (0, 800) 12+ 2 pcs. Length: 18-23, weight..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:30
  • 8273 TRAYS
    2 st nysilver, runda. Diameter: 53 cm, 1 st med ga..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:39
  • 8277 TRAYS
    6 parts, nickel silver, Runda. Diameter: 40-46 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:32
  • 8275 TRAYS
    med handtag, 3 pcs, around year 1900, nickel silve..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:16
  • 8036 BrödskÃ¥l
    Silver (800), 19th century, relief, genombruten ka..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:21




Ladda ner broschyr