Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Kaffekanna 16795306



*

nr 1679 5306


Olle Alberius

(1926-1993), Sverige


Kaffekanna, Rörstrand, "Engen", keramik. Höjd: 26 cm


Olle Alberius, svensk keramiker och glaskonstnär, född 1926 i Jönköping, död 1993.

Utrop:

500 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 februari 2025
kl 19:13:39


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
13/2 19:30:11 1      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Olle Alberius

Olle Alberius, svensk keramiker och glaskonstnär, född 1926 i Jönköping, död 1993.

Läs mer om Olle Alberius
  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kaffekanna keramik olle alberius rörstrand skandinavien svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 7043 Askfat
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:47
  • 6613 Bojaner
    2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:01
  • 6757 Dosa
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:55
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:13
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:24
  • 7208 Frukostkoppar
    2 st, Spode, "The Spode blue room collection", Ita..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:49




Ladda ner broschyr