bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvareller 12342471



*

nr 1234 2471


Emil Åberg

(1864-1940), Sverige


Akvareller, 3 st. Emil Åberg (1864-1940), Sverige. Landskap, 5x8,3,4,8x 8,3, resp. 8,5x9


Emil Åberg, född 1864 i Uppsala, död 27 mars 1940, svensk målare.

Utrop:

500 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 19:54:19


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/2 10:57:16 1      150 kr
8/2 12:15:33 2      200 kr
8/2 12:16:06 2      250 kr
8/2 14:08:25 3      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Emil Åberg

Emil Åberg, född 1864 i Uppsala, död 27 mars 1940, svensk målare.

Läs mer om Emil Åberg
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller emil åberg landskap landskapsmotiv landskapsmåleri resp svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 9112 Akvarell
    Asta Bäckman (1914-1993), Sverige. "Uteservering T..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 18:57
  • 8308 Akvarell
    G Kühn, vinterlandskap, 47x34 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 19:25
  • 2076 Akvarell
    Haavs Johnson, Sjöjungfru. Signerad, daterad 48,64x50
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 20:07
  • 5531 Akvarell
    Helmer Osslund (1866-1938), Sverige. Signerad, Lap..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 20:03
  • 9089 Akvarell
    Herbelot, Paris. Motivet: 21x27
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 20:27
  • 8064 Akvarell
    John Richardson, landskap med kor & hästar, 38x55
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 20:04




Ladda ner broschyr