FURNITURE / Chairs and Stools / Armchairs 9344053
*
nr 934 4053
ARMCHAIRS
one pair, birch wood, 1930s, Josef Frank, Thonet, Czechoslovakia, stämpelmärkta, (bemålade och stoppade sitsar), colour loss,
1 par, björk, 1930-tal, Josef Frank, Thonet, Tjeckoslovakien, stämpelmärkta, (bemålade och stoppade sitsar), färgbortfall
Estimate:
2000
Sold:
SEK 1500
Auction date:
Monday January 12 2015
at 19:01:18
- Bid history
Time
Bidder
Bid
12/1 17:40:52
1
Vinnande bud
- Specialauktion
Jan 12
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Read more about e-auktion
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: björk färgbortfall josef frank karmstol karmstolar stol stolar stämpelmärkta svenskt tenn thonet tjeckoslovakien trä
-
8162 ARMCHAIR
late gustavian style, förgylld med röd klädsel,
Present: SEK 1100
Auction ends
in two days
26 jan at 19:05
-
8164 BERGÈRE ARMCHAIR
Gustavian style. Length: 68cm. Width: 59cm cm, hei..//
Auction ends
in two days
26 jan at 20:11
-
8163 BERGÈRE ARMCHA..
one pair, Louis XVI style, förgyllda med röd klädsel,
Present: SEK 2000
Auction ends
in two days
26 jan at 18:40
-
8152 DANTE CHAIR
oak, grön/röd, cretonne,
Present: SEK 600
Auction ends
in two days
26 jan at 18:26
-
1011 ARMCHAIR
Bruno Mathsson (1907-1988), Sweden. Jetson, Dux, c..//
Auction ends
in two days
26 jan at 19:05
-
1012 ARMCHAIR
Bruno Mathsson (1907-1988), Sweden. Jetson, Dux, c..//
Auction ends
in two days
26 jan at 19:59
*
ARMCHAIRS
Read more about e-auktion
nr 934 4053
ARMCHAIRS
one pair, birch wood, 1930s, Josef Frank, Thonet, Czechoslovakia, stämpelmärkta, (bemålade och stoppade sitsar), colour loss,
1 par, björk, 1930-tal, Josef Frank, Thonet, Tjeckoslovakien, stämpelmärkta, (bemålade och stoppade sitsar), färgbortfall
| Estimate: | 2000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 1500 |
| Auction date: |
Monday January 12 2015 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 12/1 17:40:52 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Jan 12
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Read more about e-auktion
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: björk färgbortfall josef frank karmstol karmstolar stol stolar stämpelmärkta svenskt tenn thonet tjeckoslovakien trä
-
8162 ARMCHAIR
late gustavian style, förgylld med röd klädsel,
Present: SEK 1100
Auction ends
in two days
26 jan at 19:05 -
8164 BERGÈRE ARMCHAIR
Gustavian style. Length: 68cm. Width: 59cm cm, hei..//
Auction ends
in two days
26 jan at 20:11 -
8163 BERGÈRE ARMCHA..
one pair, Louis XVI style, förgyllda med röd klädsel,
Present: SEK 2000
Auction ends
in two days
26 jan at 18:40
-
8152 DANTE CHAIR
oak, grön/röd, cretonne,
Present: SEK 600
Auction ends
in two days
26 jan at 18:26 -
1011 ARMCHAIR
Bruno Mathsson (1907-1988), Sweden. Jetson, Dux, c..//
Auction ends
in two days
26 jan at 19:05 -
1012 ARMCHAIR
Bruno Mathsson (1907-1988), Sweden. Jetson, Dux, c..//
Auction ends
in two days
26 jan at 19:59



