Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Writing set 8516274



*

nr 851 6274


WRITING SET

3 pcs, GAB, Sweden, nickel silver,


3 delar, GAB Guldsmedsaktiebolaget, nysilver


Estimate:

400

Sold:

SEK 100

Auction date:

Monday October 7 2013
at 19:12:15


  • Bid history
Time Bidder Bid
7/10 17:31:00 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grun­dades i Stockholm 1867.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter skrivset
  • 8020 CUTLERY
    55 pieces, Gense, 1950s, 29 gafflar, 14 knivar, 12..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:40
  • 8240 INK STAND
    France, porslin och mässing. Length: 27 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:24
  • 8209 INK STAND
    around year 1900, marmor / mässing, dekor med örn,..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:32
  • 7020 Blomkonsoler
    9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:23
  • 8367 BOOKEND
    2 pcs, bemålat trä föreställande Gustav II Adolf m..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:48
  • 8366 BOOKEND
    one pair, and i mässing, mahogany. Width: 13 cm. H..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:48




Ladda ner broschyr