ART / Misc. paintings / Gouache 3193054
*
nr 319 3054
Gouache
Lenght: ()
Mätt, Adam & Eva, 29x24
Estimate:
100
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday June 21 2004
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
21/6 12:39:15
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Karneval (Stig Lindberg)
Karneval designades av Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg och var i produktion 1958-1962.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: adam & eva akvarell gouache konst mätt täckfärg vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, outer dimensions includi..//
Auction ends
in two days
19 jan at 18:32
-
6313 Emaljmålningar
2 pcs, Lars Erik Holm. Signed, 40x30cm, unframed,
Auction ends
in two days
19 jan at 19:39
-
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Present: SEK 3000
Auction ends
in two days
19 jan at 18:09
-
5282 PHOTOGRAPHY
Ulf Rollof. Signed, numbered 1/9, apple. Image dim..//
Auction ends
in two days
19 jan at 18:00
-
7204 GLASS PAINTING
China, outer dimensions including frame: 70x50,
Auction ends
in two days
19 jan at 18:50
-
6342 PORCELAINE PIC..
Stig Fyring (1934-2015), Sweden. Porsgrund, "Provi..//
Auction ends
in two days
19 jan at 18:51
*
Gouache
nr 319 3054
Gouache
Lenght: ()
Mätt, Adam & Eva, 29x24
| Estimate: | 100 |
|---|---|
| Sold: | SEK 100 |
| Auction date: |
Monday June 21 2004 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 21/6 12:39:15 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Karneval (Stig Lindberg)
Karneval designades av Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg och var i produktion 1958-1962.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Karneval (Stig Lindberg)
Karneval designades av Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg och var i produktion 1958-1962.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: adam & eva akvarell gouache konst mätt täckfärg vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, outer dimensions includi..//
Auction ends
in two days
19 jan at 18:32 -
6313 Emaljmålningar
2 pcs, Lars Erik Holm. Signed, 40x30cm, unframed,
Auction ends
in two days
19 jan at 19:39 -
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Present: SEK 3000
Auction ends
in two days
19 jan at 18:09
-
5282 PHOTOGRAPHY
Ulf Rollof. Signed, numbered 1/9, apple. Image dim..//
Auction ends
in two days
19 jan at 18:00 -
7204 GLASS PAINTING
China, outer dimensions including frame: 70x50,
Auction ends
in two days
19 jan at 18:50 -
6342 PORCELAINE PIC..
Stig Fyring (1934-2015), Sweden. Porsgrund, "Provi..//
Auction ends
in two days
19 jan at 18:51



