![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Spegel 8681319
*
nr 868 1319
Spegel
med ljushållare, Karl Johan-stil, höjd: 116
Utrop:
600 kr
Såld:
1.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 6 januari 2014
kl 19:44:27
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/12 19:46:45
1
100 kr
22/12 01:01:33
2
150 kr
25/12 11:38:55
3
200 kr
3/1 15:31:23
4
250 kr
6/1 17:22:37
3
300 kr
6/1 18:22:00
5
600 kr
6/1 19:03:05
6
500 kr
6/1 19:31:13
7
Vinnande bud
6/1 19:35:43
5
900 kr
6/1 19:39:27
5
1.100 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan-stil ljushållare spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53
*
Spegel
nr 868 1319
Spegel
med ljushållare, Karl Johan-stil, höjd: 116
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 1.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 6 januari 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
18/12 19:46:45 | 1 | 100 kr |
22/12 01:01:33 | 2 | 150 kr |
25/12 11:38:55 | 3 | 200 kr |
3/1 15:31:23 | 4 | 250 kr |
6/1 17:22:37 | 3 | 300 kr |
6/1 18:22:00 | 5 | 600 kr |
6/1 19:03:05 | 6 | 500 kr |
6/1 19:31:13 | 7 | Vinnande bud |
6/1 19:35:43 | 5 | 900 kr |
6/1 19:39:27 | 5 | 1.100 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan-stil ljushållare spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53