LIGHTING / Chandeliers & Ceiling lamps / Paraffin lamp 9805357
*
nr 980 5357
PARAFFIN LAMP
Maiolica, nagg.
Majolika
Condition: nagg
Estimate:
1500
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday September 14 2015
at 18:59:20
- Bid history
Time
Bidder
Bid
12/9 08:25:29
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fotogenlampa fotogenlampor ljuskronor majolika takfotogenlampa takfotogenlampor taklampa taklampor
-
5016 HANGING LAMP
Karl Johanstil, metal, brass. Diameter: 56 cm. Hei..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 20:42
-
5238 LIGHTING ARMAT..
Carl Fagerlund (1915-2011), Sweden. Orrefors Glass..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 19:15
-
5030 LIGHTING ARMAT..
brass and glass, height: 72cm cm,
Present: SEK 100
Auction ends
in two weeks
1 juli at 18:13
-
5255 LIGHTING ARMAT..
med glaskupor, 1930s. Diameter: 68 cm, height: ca 50,
Auction ends
in two weeks
1 juli at 20:22
-
4100 LIGHTING ARMAT..
with pendants. Height: 60 cm,
Auction ends
in two weeks
1 juli at 20:31
*
PARAFFIN LAMP
Condition: nagg
nr 980 5357
PARAFFIN LAMP
Maiolica, nagg.
Majolika
Condition: nagg
Estimate: | 1500 |
---|---|
Sold: | SEK 100 |
Auction date: |
Monday September 14 2015 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
12/9 08:25:29 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fotogenlampa fotogenlampor ljuskronor majolika takfotogenlampa takfotogenlampor taklampa taklampor
-
5016 HANGING LAMP
Karl Johanstil, metal, brass. Diameter: 56 cm. Hei..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 20:42 -
5238 LIGHTING ARMAT..
Carl Fagerlund (1915-2011), Sweden. Orrefors Glass..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 19:15 -
5030 LIGHTING ARMAT..
brass and glass, height: 72cm cm,
Present: SEK 100
Auction ends
in two weeks
1 juli at 18:13
-
5255 LIGHTING ARMAT..
med glaskupor, 1930s. Diameter: 68 cm, height: ca 50,
Auction ends
in two weeks
1 juli at 20:22 -
4100 LIGHTING ARMAT..
with pendants. Height: 60 cm,
Auction ends
in two weeks
1 juli at 20:31