BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 13385208
nr 1338 5208
Ljusstakar
Ett par, nysilver, Nyrokoko. Höjd: 24 cm
Kondition: slitage
Utrop:
500 kr
Såld:
150 kr
måndag 27 juli 2020
kl 20:28:20
24/7 18:36:30
100 kr
27/7 18:55:46
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.