MÖBLER / Bord / Matbord 5806069
*
nr 580 6069
Matbord
bonad björk, höjd 76 cm, diameter 115 cm
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:54:20
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bonad björk bord matbord matsalsbord
-
6078 Matbord
England, mahogny. Bredd: 184 cm, djup: 83 cm, höjd..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:36
-
6068 Matbord
England, mahogny. Diameter: 120 cm, höjd: 76 + 1 i..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:19
*
Matbord
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6069
Matbord
bonad björk, höjd 76 cm, diameter 115 cm
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bonad björk bord matbord matsalsbord
-
6078 Matbord
England, mahogny. Bredd: 184 cm, djup: 83 cm, höjd..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:36 -
6068 Matbord
England, mahogny. Diameter: 120 cm, höjd: 76 + 1 i..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:19



