Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Pastel 14252932



*

nr 1425 2932


Agnes Ahlberg

(1896-1972), Sverige


Agnes Ahlberg (1896-1972), Sweden. Hus vid fjäll, signed with monogram. Image dimensions: 34x43, outer dimensions including frame: 47x57,


PASTEL, Hus vid fjäll, monogramsignerad. Bildmått: 34x43, yttermått inklusive ram: 47x57


Agnes Ahlberg, Swedish painter born in Laisholm, Tärnaby 1896, dead in Sollentuna 1972.

Estimate:

600

Auction date:

Monday October 18 2021
at 19:37:01



  • Artist/Designer

Agnes Ahlberg

Agnes Ahlberg, Swedish painter born in Laisholm, Tärnaby 1896, dead in Sollentuna 1972.

Read more about Agnes Ahlberg
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: agnes ahlberg akvarell akvareller färgkrita hus vid fjäll kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer pastell svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 6579 CRAYON
    unidentified artist. Signed, mops, outer dimension..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:42
  • 4454 PASTEL
    Erland Cullberg (1931-2012), Sweden. Signed, dated..//
    Present: SEK 800

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:07
  • 6007 PASTEL
    portrait of a dog, Vorsteh, "Nick". Signed, dated ..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:57
  • 6485 PASTELS
    2 pcs, Carl Brandt. Signed, landscape, 16x48 cm, o..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:40




Ladda ner broschyr