Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Coffee set 8737727



*

nr 873 7727


COFFEE SET

3 pcs, nickel silver, 19th century, Dufva,


3 delar, nysilver, 1800-tal, Dufva


Estimate:

600

Sold:

SEK 450

Auction date:

Monday February 3 2014
at 18:48:02


  • Bid history
Time Bidder Bid
30/1 19:46:48 1      250 kr
31/1 12:23:32 2      250 kr
1/2 06:45:44 2      300 kr
1/2 10:11:54 3      350 kr
3/2 18:41:23 4      400 kr
3/2 18:43:02 3      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: dufva kaffekopp kaffekoppar kaffeservis nysilver pläter silver ädelmetall
  • 8212 PUNCH BOWL
    + copper, 13 pieces, nickel silver, rococo style, ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:33
  • 8319 CUTLERY
    silver, (0, 800) 12+ 2 pcs. Length: 18-23, weight..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:30
  • 8277 TRAYS
    6 parts, nickel silver, Runda. Diameter: 40-46 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:32
  • 8275 TRAYS
    med handtag, 3 pcs, around year 1900, nickel silve..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:16
  • 8036 BrödskÃ¥l
    Silver (800), 19th century, relief, genombruten ka..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:21
  • 8107 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Length: 6 cm. Weigh..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:43




Ladda ner broschyr