Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 3171231



*

nr 317 1231


Kjell Janson

(f. 1949), Sverige


Skulptur, Keramik, Kjell Jansson


Kjell Janson, svensk skulptör, keramiker och glaskonstnär, född 1949.

Utrop:

100 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 7 juni 2004
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/6 17:28:43 1      100 kr
3/6 02:00:50 1      150 kr
6/6 23:43:34 2      200 kr
7/6 11:30:55 3      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Kjell Janson

Kjell Janson, svensk skulptör, keramiker och glaskonstnär, född 1949.

Läs mer om Kjell Janson
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik kjell janson kjell jansson konsthantverk skulptur svensk keramik svensk keramiker sverige
  • 8130 Kärl
    Sydamerika, bemålat lergods, Längd: 20 cm. Höjd: 2..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 18:48
  • 8017 Skulptur
    Asien, växt, sten. Höjd: 18 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:19
  • 7128 Skulptur
    Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:58
  • 8088 Skulptur
    fiskarpojke. Signerad schorode, Frankrike, brons, ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 20:56
  • 7066 Skulptur
    Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:36
  • 7046 Skulptur
    Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:36




Ladda ner broschyr