GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vase 6787637
*
nr 678 7637
VASE
med hänklar, ceramics, Ekeby, height: 25, nagg.
med hänklar, keramik, Ekeby, höjd: 25
Condition: nagg
Estimate:
100
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday January 31 2011
at 19:21:21
- Bid history
Time
Bidder
Bid
30/1 17:02:23
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby".
År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ekeby hänklar keramik vas
-
7188 VASES
+ tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:45
-
8069 VASES
2 pcs, porcelain, painted. Height: 27-31,
Auction ends
in a week
26 jan at 18:53
*
VASE
Condition: nagg
nr 678 7637
VASE
med hänklar, ceramics, Ekeby, height: 25, nagg.
med hänklar, keramik, Ekeby, höjd: 25
Condition: nagg
| Estimate: | 100 |
|---|---|
| Sold: | SEK 100 |
| Auction date: |
Monday January 31 2011 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 30/1 17:02:23 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ekeby hänklar keramik vas
-
7188 VASES
+ tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:45 -
8069 VASES
2 pcs, porcelain, painted. Height: 27-31,
Auction ends
in a week
26 jan at 18:53



