ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 7473201
*
nr 747 3201
GOUACHE
unsigned, fjällsjö, ramens innermått: 33x79,
Osignerad, fjällsjö, ramens innermått: 33x79
Estimate:
1500
Sold:
SEK 950
Auction date:
Monday Mars 19 2012
at 18:17:19
- Bid history
Time
Bidder
Bid
17/3 19:09:40
1
900 kr
19/3 13:50:05
2
750 kr
19/3 13:51:28
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fjällsjö gouache täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:52
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:26
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:57
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22
-
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22
-
6565 MIXED MEDIA
Signerad Roupé, dated Fogdö 1934. Mixed media, Ima..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:03
*
GOUACHE
nr 747 3201
GOUACHE
unsigned, fjällsjö, ramens innermått: 33x79,
Osignerad, fjällsjö, ramens innermått: 33x79
| Estimate: | 1500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 950 |
| Auction date: |
Monday Mars 19 2012 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 17/3 19:09:40 | 1 | 900 kr |
| 19/3 13:50:05 | 2 | 750 kr |
| 19/3 13:51:28 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fjällsjö gouache täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:52 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:26 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:57
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22 -
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22 -
6565 MIXED MEDIA
Signerad Roupé, dated Fogdö 1934. Mixed media, Ima..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:03



