![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvareller 5005124
*
nr 500 5124
Akvareller
2 st. F. Lindström, Stockholmsmotiv, c:a 15x22
Utrop:
300 kr
Såld:
1.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 december 2007
kl 17:59:35
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/12 09:00:09
1
350 kr
5/12 10:17:26
1
500 kr
9/12 21:53:53
2
350 kr
10/12 13:52:21
3
1.100 kr
10/12 15:37:35
1
650 kr
10/12 15:51:35
4
1.500 kr
10/12 16:37:38
3
1.400 kr
10/12 16:39:46
3
Vinnande bud
- Tema
- Läs mer...
Karl Lindström (1865-1936)
Porslinsmålare och keramiker. En av Rörstrands främsta konstnärliga medarbetare vid förra sekelskiftet. Anställd från 1878-1931.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller lindström motiv från stockholm stockholm stockholmsmotiv svensk sverige vattenfärg
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:49
-
6196 Akvarell
Hugo Wickman, (tillskriven), ej signerad, Intyg a ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:03
-
6017 Akvarell
Julio Casanova, "Tucan". Signerad, daterad -03. Ak..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:16
-
2039 Akvarell
Stina Sörman (1910-1993), Sverige. Fiskar. Signera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:20
-
2032 Akvarell
Veronica Leo (f. 1935), Sverige. "Snöflickan, ur s..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:39
-
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:25
*
Akvareller
nr 500 5124
Akvareller
2 st. F. Lindström, Stockholmsmotiv, c:a 15x22
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 1.600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 10 december 2007 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
4/12 09:00:09 | 1 | 350 kr |
5/12 10:17:26 | 1 | 500 kr |
9/12 21:53:53 | 2 | 350 kr |
10/12 13:52:21 | 3 | 1.100 kr |
10/12 15:37:35 | 1 | 650 kr |
10/12 15:51:35 | 4 | 1.500 kr |
10/12 16:37:38 | 3 | 1.400 kr |
10/12 16:39:46 | 3 | Vinnande bud |
- Tema
- Läs mer...
Karl Lindström (1865-1936)
Porslinsmålare och keramiker. En av Rörstrands främsta konstnärliga medarbetare vid förra sekelskiftet. Anställd från 1878-1931.
Porslinsmålare och keramiker. En av Rörstrands främsta konstnärliga medarbetare vid förra sekelskiftet. Anställd från 1878-1931.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller lindström motiv från stockholm stockholm stockholmsmotiv svensk sverige vattenfärg
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:49 -
6196 Akvarell
Hugo Wickman, (tillskriven), ej signerad, Intyg a ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:03 -
6017 Akvarell
Julio Casanova, "Tucan". Signerad, daterad -03. Ak..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:16
-
2039 Akvarell
Stina Sörman (1910-1993), Sverige. Fiskar. Signera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:20 -
2032 Akvarell
Veronica Leo (f. 1935), Sverige. "Snöflickan, ur s..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:39 -
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:25