SILVER & METAL / Silver / Tableware 12321019
nr 1232 1019
TABLEWARE
silver, 36 pieces, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm, Sweden. Modell Chippendale. 1900-talets andra hälft. 12 matskedar (20, 5 cm) + 12 matgafflar (20, 3 cm) + 12 matknivar (24, 5 cm). Length: 20, 3-24, 5 cm. Gross weight: 2000 g (knivar 700g),
silver, 36 delar, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm. Modell Chippendale. 1900-talets andra hälft. 12 matskedar (20, 5 cm) + 12 matgafflar (20, 3 cm) + 12 matknivar (24,5 cm). Längd: 20,3-24,5 cm. Bruttovikt: 2000 g (knivar 700g)
6000
SEK 5400
Monday January 28 2019
at 19:32:47
28/1 19:27:47
28/1 19:31:13
- Klassiska
Jan 28
Klassiska
Read more about Klassiska
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.