SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Ymnighetshorn 8516493
nr 851 6493
YMNIGHETSHORN
nysilver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, sent 1800-tal, höjd: 46 cm
Utrop:
2.000 kr
Såld:
1.200 kr
måndag 7 oktober 2013
kl 19:43:28
7/10 16:23:30
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.