![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Supkalk 7551076
*
nr 755 1076
Supkalk
Silver, 1800talets första hälft, otydliga stämplar, Invändigt förgylld, höjd: 11, ca 30g
Utrop:
1.000 kr
Såld:
550 kr
Sista tid för bud online:
måndag 23 april 2012
kl 17:06:49
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
13/4 09:54:12
1
500 kr
23/4 16:41:22
2
Vinnande bud
- Tema
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: invändigt förgylld otydliga stämplar silver supkalk ädelmetall
-
6229 Coaster
silver, (0,900). Diameter: 11 cm, vikt: 140 gr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:23
-
6178 Dessertgafflar
silver, 6+ 6+ 1+ 1 sked. Längd: 11,5-14, vikt: 150..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:29
-
6235 Fat
silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1962. Diameter:..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:43
-
6233 Fotoram
silver, F Holm, 1904,20x11. Vikt: 95 gr ca
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:50
-
6024 Gräddkanna
+ sockerskål, 2 delar, silver, Sheffield, England...//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:26
-
5244 Kaffeservis
+ uppläggningsfat, 8 delar, nysilver, Webster Wilc..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:09
*
Supkalk
nr 755 1076
Supkalk
Silver, 1800talets första hälft, otydliga stämplar, Invändigt förgylld, höjd: 11, ca 30g
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 550 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 23 april 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
13/4 09:54:12 | 1 | 500 kr |
23/4 16:41:22 | 2 | Vinnande bud |
- Tema
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: invändigt förgylld otydliga stämplar silver supkalk ädelmetall
-
6229 Coaster
silver, (0,900). Diameter: 11 cm, vikt: 140 gr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:23 -
6178 Dessertgafflar
silver, 6+ 6+ 1+ 1 sked. Längd: 11,5-14, vikt: 150..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:29 -
6235 Fat
silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1962. Diameter:..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:43
-
6233 Fotoram
silver, F Holm, 1904,20x11. Vikt: 95 gr ca
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:50 -
6024 Gräddkanna
+ sockerskål, 2 delar, silver, Sheffield, England...//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:26 -
5244 Kaffeservis
+ uppläggningsfat, 8 delar, nysilver, Webster Wilc..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:09