GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Matservisdelar 3945111
*
nr 394 5111
Matservisdelar
Rosenthal, Maria, 1920-tal
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 januari 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/1 16:33:56
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: maria matservisdelar mattallrik rosenthal tallrik
-
6787 Servbisdelar
Rörstrand, Japonica, 33 delar, Längd: 10,5-27cm. D..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:36
-
6016 Tallrikar
2 st, Kina. Diameter: 16 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:02
*
Matservisdelar
nr 394 5111
Matservisdelar
Rosenthal, Maria, 1920-tal
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 30 januari 2006 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 28/1 16:33:56 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: maria matservisdelar mattallrik rosenthal tallrik
-
6787 Servbisdelar
Rörstrand, Japonica, 33 delar, Längd: 10,5-27cm. D..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:36 -
6016 Tallrikar
2 st, Kina. Diameter: 16 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:02



