Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Jardiniere 8548334



*

nr 854 8334


Jardiniere

majolika, längd: 51 cm


Kondition: skadad

Utrop:

600 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 oktober 2013
kl 18:23:15


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
15/10 18:09:00 1      100 kr
20/10 18:06:04 2      150 kr
20/10 18:59:53 3      250 kr
21/10 08:51:13 4      300 kr
21/10 17:15:31 5      400 kr
21/10 18:17:18 6      400 kr
21/10 18:18:15 6      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka jardiniere keramik kruka majolika
  • 7043 Askfat
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:47
  • 6613 Bojaner
    2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:01
  • 6757 Dosa
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:55
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:13
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:24
  • 7015 Kakelplattor
    27 st, Holland, 1700-tal, 13,5x13,5 ca
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:07




Ladda ner broschyr