Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Keramik 4867012



*

nr 486 7012


Keramik

3 del, Marianne Westman (f. 1928) för Rörstrand 1950-tal, burk 'Sylt' höjd 14, 5 cm, burk med trälock 'Dill och Pill' och äggkopp 'Picknick'


Utrop:

100 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 24 september 2007
kl 16:16:07


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
6/9 10:56:20 1      100 kr
24/9 16:04:37 2      200 kr
24/9 16:11:07 3      Vinnande bud



  • Tema
  • 24 sep

Formgivare: 8

Bengtson, Björquist, Gråsten,<



Läs mer om Formgivare: 8
  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik marianne westman rörstrand 1950-tal
  • 6613 Bojaner
    2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 20:19
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 20:13
  • 6166 Fat
    4 st, Kina/Japan. Diameter: 21-41 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 18:57
  • 6643 Fat
    Mateus, Porutgal, porslin. Diameter: 42 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 18:31
  • 6644 Fat
    med hänklar, Agneta Livinj, keramik. Diameter: 35 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 19:02
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 19:33




Ladda ner broschyr