Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Glass / Vase 8124024



*

nr 812 4024


VASE

cut glass and nickel silver, with engraving, height: 50, nagg.


Kristall/Nysilver, graverad, höjd: 50


Condition: nagg, spricka

Estimate:

800

Sold:

SEK 200

Auction date:

Monday Mars 4 2013
at 19:35:26


  • Bid history
Time Bidder Bid
27/2 15:04:25 1      Vinnande bud
2/3 19:58:22 2      150 kr



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Halvkristall
Kristallglas är en kvalitetsbeteckning för konstglas och hushållsglas av hög kvalitet. Glaset är färglöst och har hög ljushet och briljans.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: glas graverad kristall nysilver pläter vas
  • 7188 VASES
    + tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:45
  • 6547 VASES
    2 pcs, ”Tang-Li” & Kosta Boda, Bertil Vallien (b. ..//
    Present: SEK 200

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:37
  • 7016 VASES
    one pair, Adams, England. Height: 17 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:09




Ladda ner broschyr