GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Tea set 10381067
*
nr 1038 1067
TEA SET
10 pieces, stoneware, Bing & Grøndahl, Denmark,
10 delar, stengods, Bing & Grøndahl
Estimate:
600
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday May 16 2016
at 19:00:51
- Bid history
Time
Bidder
Bid
16/5 12:32:35
1
Vinnande bud
- Thema-auction
May 16
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Read more about 50/60-tal
- Läs mer...
Stengods
Stengodset är ett hårt, vattentätt gods som bränns i ca 1300 grader, varvid godset sintrar.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: b&g bing & gröndahl bing & gröndal bing & grøndahl bing & grøndal danmark danskt norden skandinaviskt stengods tekopp tekoppar teservisdelar
-
7158 COFFEE SET
Rosenthal, Germany, 27 del,
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:19
-
7219 DINNER SET
Rosenthal, Germany, 23 pieces,
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:59
-
8081 TEA- /COFFEE SET
23 pieces, Gefle, vinranka, + extra fat.
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:19
*
TEA SET
Read more about 50/60-tal
nr 1038 1067
TEA SET
10 pieces, stoneware, Bing & Grøndahl, Denmark,
10 delar, stengods, Bing & Grøndahl
| Estimate: | 600 |
|---|---|
| Sold: | SEK 300 |
| Auction date: |
Monday May 16 2016 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 16/5 12:32:35 | 1 | Vinnande bud |
- Thema-auction
May 16
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Read more about 50/60-tal
- Läs mer...
Stengods
Stengodset är ett hårt, vattentätt gods som bränns i ca 1300 grader, varvid godset sintrar.
Stengodset är ett hårt, vattentätt gods som bränns i ca 1300 grader, varvid godset sintrar.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: b&g bing & gröndahl bing & gröndal bing & grøndahl bing & grøndal danmark danskt norden skandinaviskt stengods tekopp tekoppar teservisdelar
-
7158 COFFEE SET
Rosenthal, Germany, 27 del,
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:19 -
7219 DINNER SET
Rosenthal, Germany, 23 pieces,
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:59 -
8081 TEA- /COFFEE SET
23 pieces, Gefle, vinranka, + extra fat.
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:19



