ÖVRIGT / Smycken / Halsband 9344437
*
nr 934 4437
Halsband
Art deco, silver, stålgranater, emalj
Utrop:
700 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 januari 2015
kl 19:05:27
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/1 18:53:45
1
Vinnande bud
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Art Décoratifs
En dekorationsstil som uppkom mellan 1:a och 2:a världskriget.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: art deco emalj halsband markasiter silver smycken vintage ädelmetall
-
8117 Diadem
Förgyllt sterlingsilver, Längd: 15 cm, bruttovikt:..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
23 sept kl 18:01
-
9115 Klackring
silver, Wiwen Nilsson (1897-1974), Sverige. 1938, ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
23 sept kl 19:01
*
Halsband
Läs mer om e-auktion
nr 934 4437
Halsband
Art deco, silver, stålgranater, emalj
Utrop: | 700 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 januari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
12/1 18:53:45 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Ã…rets första auktion innehÃ¥ller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Art Décoratifs
En dekorationsstil som uppkom mellan 1:a och 2:a världskriget.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Art Décoratifs
En dekorationsstil som uppkom mellan 1:a och 2:a världskriget.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: art deco emalj halsband markasiter silver smycken vintage ädelmetall
-
8117 Diadem
Förgyllt sterlingsilver, Längd: 15 cm, bruttovikt:..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
23 sept kl 18:01 -
9115 Klackring
silver, Wiwen Nilsson (1897-1974), Sverige. 1938, ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
23 sept kl 19:01