ART / Watercolor paintings & Drawings / Mixed media 15781006
*
nr 1578 1006
Meg Westergren
(f. 1932), Sverige
Meg Westergren (b. 1932), Sweden. Still life with flowers. Signerad Meg. Mixed media. Sheet: 41x29, 5 cm, outer dimensions including frame: 73x53 cm (passepartout 57, 5x44, 5 cm),
MIXED MEDIA, Blomsterstilleben. Signerad Meg. Blandteknik. Bladets mått: 41x29,5 cm, yttermått inklusive ram: 73x53 cm (passepartout 57,5x44,5 cm). Skänkt till auktionen av Yvonne Sörensen Björud
Meg Westergren , Swedish skådespelare and painter born in Stockholm 1932.
Estimate:
800
Sold:
SEK 600
Auction date:
Monday November 13 2023
at 16:06:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
31/10 10:59:42
1
100 kr
8/11 15:28:22
2
100 kr
8/11 15:28:22
1
100 kr (Robot)
8/11 20:33:26
3
200 kr
9/11 11:38:35
4
hidden*
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
Nov 13
Specialauktion för Stadsbrudskåren
Stadsbrudarnas välgörenhetsauktion till förmån för utsatta kvinnor och barn i Storstockholm. Särskilda villkor gäller: onlinebudgvining fram till och med angivet klockslag på auktionsdagen - därefter ...
Read more about Specialauktion för Stadsbrudskåren
- Artist/Designer
Meg Westergren
Meg Westergren , Swedish skådespelare and painter born in Stockholm 1932.
Read more about Meg Westergren
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik blommor blomsterstilleben blomstilleben kvinnlig konstnär meg westergren stilleben svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:52
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:26
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:57
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22
-
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22
-
6565 MIXED MEDIA
Signerad Roupé, dated Fogdö 1934. Mixed media, Ima..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:03
nr 1578 1006
Meg Westergren
(f. 1932), Sverige
Meg Westergren (b. 1932), Sweden. Still life with flowers. Signerad Meg. Mixed media. Sheet: 41x29, 5 cm, outer dimensions including frame: 73x53 cm (passepartout 57, 5x44, 5 cm),
MIXED MEDIA, Blomsterstilleben. Signerad Meg. Blandteknik. Bladets mått: 41x29,5 cm, yttermått inklusive ram: 73x53 cm (passepartout 57,5x44,5 cm). Skänkt till auktionen av Yvonne Sörensen Björud
Meg Westergren , Swedish skådespelare and painter born in Stockholm 1932.
| Estimate: | 800 |
|---|---|
| Sold: | SEK 600 |
| Auction date: |
Monday November 13 2023 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 31/10 10:59:42 | 1 | 100 kr |
| 8/11 15:28:22 | 2 | 100 kr |
| 8/11 15:28:22 | 1 | 100 kr (Robot) |
| 8/11 20:33:26 | 3 | 200 kr |
| 9/11 11:38:35 | 4 | hidden* |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
Nov 13
Specialauktion för Stadsbrudskåren
Stadsbrudarnas välgörenhetsauktion till förmån för utsatta kvinnor och barn i Storstockholm. Särskilda villkor gäller: onlinebudgvining fram till och med angivet klockslag på auktionsdagen - därefter ...
Read more about Specialauktion för Stadsbrudskåren
- Artist/Designer
Meg Westergren
Meg Westergren , Swedish skådespelare and painter born in Stockholm 1932.Read more about Meg Westergren
- Andra sökte även efter
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:52 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:26 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:57
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22 -
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22 -
6565 MIXED MEDIA
Signerad Roupé, dated Fogdö 1934. Mixed media, Ima..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:03



