Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 10676555



*

nr 1067 6555


Spegel

nyrokoko, skadad, 77x63


Utrop:

600 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 7 november 2016
kl 19:53:01


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
6/11 07:39:21 1      350 kr
6/11 12:24:26 2      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko skadad spegel speglar
  • 8291 Spegel
    1800-tal, delvis förgylld ram, 77x53 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:03
  • 8195 Spegel
    Empirestil. Höjd: 100 cm. Bredd: 46 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:18
  • 7027 Spegel
    guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:12




Ladda ner broschyr