Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6148273



*

nr 614 8273


Madeleine Pyk

(f. 1934), Sverige


Gouache, Madeleine Pyk (f.1934), 1977, Umbrien, 2x 16x23


Madeleine Pyk, född 1934 i Stockholm.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.500 kr

Såld:

2.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 7 december 2009
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
6/12 12:45:41 1      Vinnande bud
7/12 13:35:43 2      1.500 kr
7/12 13:35:58 2      1.700 kr
7/12 13:36:17 2      1.900 kr
7/12 14:48:10 2      2.100 kr
7/12 14:48:30 2      2.300 kr



  • Konstnär/Designer

Madeleine Pyk

Madeleine Pyk, född 1934 i Stockholm.

Läs mer om Madeleine Pyk
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache madeleine pyk svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg umbrien vattenfärg
  • 6678 Akvarell
    Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:52
  • 6382 Akvarell
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:26
  • 6303 Akvarell
    Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:57
  • 7048 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:49
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:22
  • 6578 Akvarell
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:22




Ladda ner broschyr