ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 8368502
*
nr 836 8502
GOUACHE (F)
Giovanni Gallo, Pompei il genio della musica, diameter: 14 cm,
Giovanni Gallo, Pompei il genio della musica, diameter: 14 cm
Droit De Suite
Estimate:
800
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday July 15 2013
at 20:24:19
- Bid history
Time
Bidder
Bid
4/7 08:20:30
1
Vinnande bud
6/7 18:33:21
1
justering av budtak
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller giovanni gallo gouache täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in two weeks
12 jan at 18:32
-
6399 WATERCOLOUR
Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
Auction ends
in two weeks
12 jan at 18:10
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in two weeks
12 jan at 18:57
-
6529 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, man i eka, 10x1..//
Auction ends
in two weeks
12 jan at 19:13
-
6570 WATERCOLOUR
unidentified artist. Hjelmarsnäs gård, outer dimen..//
Auction ends
in two weeks
12 jan at 20:43
-
6382 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, Themsen med Tower Bri..//
Auction ends
in two weeks
12 jan at 20:04
*
GOUACHE (F)
nr 836 8502
GOUACHE (F)
Giovanni Gallo, Pompei il genio della musica, diameter: 14 cm,
Giovanni Gallo, Pompei il genio della musica, diameter: 14 cm
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 800 |
| Sold: | SEK 100 |
| Auction date: |
Monday July 15 2013 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 4/7 08:20:30 | 1 | Vinnande bud |
| 6/7 18:33:21 | 1 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller giovanni gallo gouache täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in two weeks
12 jan at 18:32 -
6399 WATERCOLOUR
Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
Auction ends
in two weeks
12 jan at 18:10 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in two weeks
12 jan at 18:57
-
6529 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, man i eka, 10x1..//
Auction ends
in two weeks
12 jan at 19:13 -
6570 WATERCOLOUR
unidentified artist. Hjelmarsnäs gård, outer dimen..//
Auction ends
in two weeks
12 jan at 20:43 -
6382 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, Themsen med Tower Bri..//
Auction ends
in two weeks
12 jan at 20:04



