ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 7998045
*
nr 799 8045
Yrjö Edelmann
(1941-2016), Sverige
Yrjö Edelmann (b. 1941), Kvinnostudie. signed. Edelmann. subject size: 48x35,
GOUACHE (F), Yrjö Edelmann (f. 1941), Kvinnostudie. signerad. Edelmann. motivets mått: 48x35
Yrjö Edelmann, born 1941 in Helsinki, Finland, Swedish painter and graphic artist, dead 2016.
Droit De Suite
Estimate:
8000
Sold:
SEK 6000
Auction date:
Monday December 17 2012
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
17/12 11:51:43
1
Vinnande bud
- Klassiska
- Artist/Designer
Yrjö Edelmann
Yrjö Edelmann, born 1941 in Helsinki, Finland, Swedish painter and graphic artist, dead 2016.
Read more about Yrjö Edelmann
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller edelmann gouache kvinnostudie svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg yrjö edelmann
-
8022 WATERCOLOUR
Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
Present: SEK 700
Auction ends
in two days
26 jan at 18:38
-
8213 WATERCOLOUR
Ã…slund, dated -90, landscape with lake. Watercolou..//
Auction ends
in two days
26 jan at 20:06
-
8097 WATERCOLOUR
Birgit Sahlberg. Signed, dated 1927, still life, 6..//
Auction ends
in two days
26 jan at 19:36
-
8188 WATERCOLOUR
Eva Ekberg. Signed, dated 2003, Clematis. Watercol..//
Auction ends
in two days
26 jan at 19:47
-
8315 WATERCOLOUR
F Lachner. Signed, Damm, 35x49 cm, outer dimension..//
Auction ends
in two days
26 jan at 19:35
-
8009 WATERCOLOUR
Hugo Carlberg (1880-1943), Sweden. Signed with mon..//
Auction ends
in two days
26 jan at 18:12
*
Yrjö Edelmann
Yrjö Edelmann, born 1941 in Helsinki, Finland, Swedish painter and graphic artist, dead 2016.
Read more about Yrjö Edelmann
nr 799 8045
Yrjö Edelmann
(1941-2016), Sverige
Yrjö Edelmann (b. 1941), Kvinnostudie. signed. Edelmann. subject size: 48x35,
GOUACHE (F), Yrjö Edelmann (f. 1941), Kvinnostudie. signerad. Edelmann. motivets mått: 48x35
Yrjö Edelmann, born 1941 in Helsinki, Finland, Swedish painter and graphic artist, dead 2016.
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 8000 |
| Sold: | SEK 6000 |
| Auction date: |
Monday December 17 2012 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 17/12 11:51:43 | 1 | Vinnande bud |
- Klassiska
- Artist/Designer
Yrjö Edelmann
Yrjö Edelmann, born 1941 in Helsinki, Finland, Swedish painter and graphic artist, dead 2016.Read more about Yrjö Edelmann
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller edelmann gouache kvinnostudie svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg yrjö edelmann
-
8022 WATERCOLOUR
Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
Present: SEK 700
Auction ends
in two days
26 jan at 18:38 -
8213 WATERCOLOUR
Ã…slund, dated -90, landscape with lake. Watercolou..//
Auction ends
in two days
26 jan at 20:06 -
8097 WATERCOLOUR
Birgit Sahlberg. Signed, dated 1927, still life, 6..//
Auction ends
in two days
26 jan at 19:36
-
8188 WATERCOLOUR
Eva Ekberg. Signed, dated 2003, Clematis. Watercol..//
Auction ends
in two days
26 jan at 19:47 -
8315 WATERCOLOUR
F Lachner. Signed, Damm, 35x49 cm, outer dimension..//
Auction ends
in two days
26 jan at 19:35 -
8009 WATERCOLOUR
Hugo Carlberg (1880-1943), Sweden. Signed with mon..//
Auction ends
in two days
26 jan at 18:12



