Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fat 4542724



*

nr 454 2724


Fat

Argenta, dia 12 + vas, Gunnar Nylund (1904-1997), höjd: 10


Utrop:

100 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 19 februari 2007
kl 17:12:16


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/2 12:55:05 1      200 kr
19/2 12:48:55 2      200 kr
19/2 12:49:07 2      300 kr
19/2 15:13:39 3      400 kr
19/2 16:22:14 4      450 kr
19/2 16:52:16 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta fat filigran gunnar nylund gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar svensk keramik svenska keramiker vas wilhelm kåge
  • 7043 Askfat
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:47
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:13
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:24
  • 7186 Kruka
    med fat, Kina. Höjd: 14 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:39




Ladda ner broschyr