KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14052228

nr 1405 2228

Gerda Höglund

(1878-1973), Sverige

Oljemålning, Naken modell, "Accord eheint". Signerad. Olja på duk, 145x114, yttermått inklusive ram: 168x137 cm

Kondition: skadad duk

Gerda Höglund, svensk bildkonstnär född 1878, död 1973.

Utrop:

10.000 kr

Såld:

7.000 kr

måndag 21 juni 2021
kl 18:58:32

21/6 17:54:43 1      Vinnande bud

  • Tema
  • 21 jun

Kvinnliga konstnärer

Läs mer om Kvinnliga konstnärer

Gerda Höglund

Läs mer om Gerda Höglund