MÖBLER / Stolar & Fåtöljer / Taburett 15978267

nr 1597 8267

Taburett

Rokoko, 1700-tal. Djup: 47 cm, bredd: 47 cm, höjd: 43 cm

Utrop:

2.000 kr

Såld:

2.200 kr

måndag 12 februari 2024
kl 18:57:22

Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.