KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 8862046
*
nr 886 2046
Gouache
Johan Johansson, torgmotiv, motivet: 23x28
Följerätt
Utrop:
400 kr
Såld:
1.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 april 2014
kl 19:36:17
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/4 20:20:55
1
100 kr
4/4 13:23:53
2
350 kr
5/4 11:14:52
3
400 kr
7/4 19:10:33
4
450 kr
7/4 19:18:31
3
500 kr
7/4 19:19:02
4
600 kr
7/4 19:19:34
5
700 kr
7/4 19:19:56
4
800 kr
7/4 19:21:05
3
900 kr
7/4 19:24:43
4
1.200 kr
7/4 19:25:56
3
1.100 kr
7/4 19:26:45
3
1.300 kr
7/4 19:31:17
4
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache johan johansson torgmotiv täckfärg vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:52
-
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:26
-
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:49
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:22
-
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:22
*
Gouache
nr 886 2046
Gouache
Johan Johansson, torgmotiv, motivet: 23x28
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 400 kr |
| Såld: | 1.400 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 7 april 2014 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 1/4 20:20:55 | 1 | 100 kr |
| 4/4 13:23:53 | 2 | 350 kr |
| 5/4 11:14:52 | 3 | 400 kr |
| 7/4 19:10:33 | 4 | 450 kr |
| 7/4 19:18:31 | 3 | 500 kr |
| 7/4 19:19:02 | 4 | 600 kr |
| 7/4 19:19:34 | 5 | 700 kr |
| 7/4 19:19:56 | 4 | 800 kr |
| 7/4 19:21:05 | 3 | 900 kr |
| 7/4 19:24:43 | 4 | 1.200 kr |
| 7/4 19:25:56 | 3 | 1.100 kr |
| 7/4 19:26:45 | 3 | 1.300 kr |
| 7/4 19:31:17 | 4 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache johan johansson torgmotiv täckfärg vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:52 -
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:26 -
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:49 -
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:22 -
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:22



