BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 6252358
nr 625 2358
Ljusstakar
1 par, nysilver, Nyrokoko, höjd: 15
Utrop:
100 kr
Såld:
250 kr
måndag 22 februari 2010
kl 19:42:14
100 kr
150 kr
200 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.