Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Set of cutlery 11955136



*

nr 1195 5136


SET OF CUTLERY

36 pieces, nickel silver, CG Hallberg, Sweden, Stockholm, Sweden, 20th century,


36 delar, nysilver, CG Hallberg, Stockholm, 1900-tal


Estimate:

500

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday August 6 2018
at 19:54:53


  • Bid history
Time Bidder Bid
6/8 18:35:53 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick cg hallberg matbestick nysilver pläter silver stockholm ädelmetall
  • 8212 PUNCH BOWL
    + copper, 13 pieces, nickel silver, rococo style, ..//
     

    Auction ends
    tomorrow
    26 jan at 19:33
  • 8319 CUTLERY
    silver, (0, 800) 12+ 2 pcs. Length: 18-23, weight..//
     

    Auction ends
    tomorrow
    26 jan at 18:30
  • 8273 TRAYS
    2 st nysilver, runda. Diameter: 53 cm, 1 st med ga..//
     

    Auction ends
    tomorrow
    26 jan at 18:39
  • 8277 TRAYS
    6 parts, nickel silver, Runda. Diameter: 40-46 cm,
     

    Auction ends
    tomorrow
    26 jan at 20:32
  • 8275 TRAYS
    med handtag, 3 pcs, around year 1900, nickel silve..//
     

    Auction ends
    tomorrow
    26 jan at 18:16
  • 8036 BrödskÃ¥l
    Silver (800), 19th century, relief, genombruten ka..//
    Present: SEK 6400

    Auction ends
    tomorrow
    26 jan at 19:21




Ladda ner broschyr