Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / SockerskÃ¥l 5657633



*

nr 565 7633


Sockerskål

Lenght: ()


nysilver, Nyrokoko, höjd: 26


Estimate:

100

Sold:

SEK 550

Auction date:

Monday February 9 2009
at 17:41:57


  • Bid history
Time Bidder Bid
5/2 00:09:45 1      100 kr
6/2 15:53:47 2      300 kr
9/2 15:52:18 3      Vinnande bud
9/2 17:35:42 4      400 kr
9/2 17:36:57 4      500 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko nysilver pläter silver sockerskål ädelmetall
  • 6753 DINNERWARE
    37 delar Rörstrand, Ostindia, blå dekor på ljusblå..//
     

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 20:46




Ladda ner broschyr