KONST / Oljemålningar / Oljemålning 17423173
*
nr 1742 3173
Erik Jerken
(1898-1947), Sverige
Oljemålning, Signerad, modellstudie. Olja på duk, 55x118 cm, yttermått inklusive ram: 44x137 cm
Erik Jerken, född 1898 i Stockholm, död 1947, svensk målare.
Utrop:
1.500 kr
Såld:
3.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 24 november 2025
kl 20:47:35
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
24/11 18:49:23
1
1.000 kr
24/11 18:49:47
1
1.400 kr
24/11 20:33:10
2
1.500 kr
24/11 20:36:03
1
2.200 kr
24/11 20:36:14
1
2.200 kr
24/11 20:37:09
2
1.800 kr
24/11 20:37:09
1
1.900 kr (Budbetjänt)
24/11 20:37:50
2
2.200 kr
24/11 20:37:50
1
2.200 kr (Budbetjänt)
24/11 20:38:19
2
2.400 kr
24/11 20:39:19
1
2.600 kr
24/11 20:39:31
1
2.800 kr
24/11 20:42:35
2
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: erik jerken modellstudie olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6364 Oljemålning
Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:34
-
6747 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Björkar. Signerad..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:37
-
3029 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:37
-
6732 Oljemålning
Annicka Brommesson. Signerad, "Oh Dear". Olja på d..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:01
-
3025 Oljemålning
Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Signerad, stille..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:10
-
6745 Oljemålning
Carl Erik Trulsson, Signerad, Tussilago. Olja på d..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:32
*
Erik Jerken
Erik Jerken, född 1898 i Stockholm, död 1947, svensk målare.
Läs om budbetjänten
nr 1742 3173
Erik Jerken
(1898-1947), Sverige
Oljemålning, Signerad, modellstudie. Olja på duk, 55x118 cm, yttermått inklusive ram: 44x137 cm
Erik Jerken, född 1898 i Stockholm, död 1947, svensk målare.
| Utrop: | 1.500 kr |
|---|---|
| Såld: | 3.000 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 24 november 2025 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 24/11 18:49:23 | 1 | 1.000 kr |
| 24/11 18:49:47 | 1 | 1.400 kr |
| 24/11 20:33:10 | 2 | 1.500 kr |
| 24/11 20:36:03 | 1 | 2.200 kr |
| 24/11 20:36:14 | 1 | 2.200 kr |
| 24/11 20:37:09 | 2 | 1.800 kr |
| 24/11 20:37:09 | 1 | 1.900 kr (Budbetjänt) |
| 24/11 20:37:50 | 2 | 2.200 kr |
| 24/11 20:37:50 | 1 | 2.200 kr (Budbetjänt) |
| 24/11 20:38:19 | 2 | 2.400 kr |
| 24/11 20:39:19 | 1 | 2.600 kr |
| 24/11 20:39:31 | 1 | 2.800 kr |
| 24/11 20:42:35 | 2 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: erik jerken modellstudie olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6364 Oljemålning
Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:34 -
6747 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Björkar. Signerad..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:37 -
3029 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:37
-
6732 Oljemålning
Annicka Brommesson. Signerad, "Oh Dear". Olja på d..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:01 -
3025 Oljemålning
Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Signerad, stille..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:10 -
6745 Oljemålning
Carl Erik Trulsson, Signerad, Tussilago. Olja på d..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:32



